piątek, 13 lipca 2012

Nalewka na zielonych orzechach - Orzechówka
Połowa lipca i początek sierpnia to idealny czas na przygotowanie Orzechówki. Nalewka ma wspaniały zapach orzechów włoskich i głęboki brązowozłoty kolor. Po za walorami smakowymi jest podobno niezastąpiona na wszelkie dolegliwości żołądkowe. Tak więc rwać orzechy póki zielone :-)


Składniki:

0,5 kg zielonych, niedojrzałych orzechów włoskich
1l spirytusu (96%)*
kawałek kory cynamonowej
10 goździków
3 gorzkie migdały
0,5 kg cukru
2 szklanki dobrej wody źródlanej

Do szklanego słoja włożyć przekrojone na ćwiartki orzechy (wcześniej umyte), zalać spirytusem, dodać szklankę wody, rozdrobnione migdały i korzenie. Słój szczelnie zamknąć i zostawić w piwnicy na 2 tygodnie.
Nie przestraszyć się - po dwóch tygodniach płyn może bardzo ściemnieć. Mój stał się wręcz czarny :-)

Pozostałą szklankę wody zagotować z cukrem, ostudzić, dodać do nalewki i odstawić na dzień.

Orzechówkę zlać, odcedzić i przefiltrować przez gęste sito wyłożone gazą albo przez filtry do kawy (filtry najlepiej wkładać do lejka przygotowanego z odciętej górnej części plastikowej litrowej butelki po wodzie mineralnej).
Przecedzoną nalewkę rozlać do butelek, zakorkować i zalać lakiem, opisać i odstawić do piwnicy, na co najmniej rok. Orzechówka przechowywana w chłodnym miejscu może stać nawet 10 lat.

*z podanej ilości alkoholu powstaje bardzo mocna nalewka. Dla mnie trochę za mocna do picia przy kawie, zostanie więc na dolegliwości żołądkowe i jako dodatek do ciast. Jeśli chcecie uzyskać łagodniejszą nalewkę to polecam zastąpić połowę spirytusu wódką, albo użyć samej wódki. W tym roku na pewno zrobię nalewkę na wódce.4 komentarze:

 1. popijam to i mam bardzo zdrowy żołądek

  OdpowiedzUsuń
 2. juz mam orzechy (1.6kg) spirytus w biedronce 96%, naczynia też mam i do roboty, o zdrowie trzeba dbać bo mamy tylko jedno

  OdpowiedzUsuń
 3. Spirytus na nalew należy rozcieńczyć tak by uzyskać max. 70. stopniowy roztwór. Mocniejszy "zetnie" orzechy i nie pozwoli wyciągnąć z orzechów pełnego extraktu. Smacznego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Albo w drugim etapie dodać 0,75wody wtedy wyjdzie pijalne, przy wcześniejszym dodaniu 0,25 do spirytu by uzyskać ok 70% potem to wodą rozcieńczyć z cukrem gdzie cukier zajmuje pow ok 0,3l czyli rozcieńczamy litrem te ok 70% i wyjdzie nam ok 35-40%.

  OdpowiedzUsuń