czwartek, 10 stycznia 2013

Rumtopf
Cudowna rozgrzewająca nalewka, jedna z najlepszych jakie próbowałam. Przygotowywana na rumie, jest więc idealna na zimowe wieczory, w dodatku pachnie i smakuje intensywnie czerwonymi letnimi owocami. W prawdzie na przygotowywanie rumtopfu jest jeszcze za wcześnie, jednak wstawiam przepis jako ‘konieczne do zrobienia’. Można też już zacząć gromadzić butelki rumu :-)

Składniki:

rum dobrej jakości, wysokoprocentowy
owoce: truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie, czerwone porzeczki, gruszki, morele, brzoskwinie, śliwki (nie używać jabłek, jagód i czarnych porzeczek)
cukier: 200g na każde 500g owoców

Rumtopf zaczynamy przygotowywać w momencie gdy pojawią się pierwsze czerwone owoce. Owoce przeznaczone na nalewkę powinny być dojrzałe, bez uszkodzeń i dobrze umyte. Większe owoce należy obrać ze skórki i pokroić na ćwiartki
Do słoja wsypać warstwę owoców, warstwę cukru i wlać warstwę rumu tak aby przykrywała owoce i cukier na co najmniej 2 palce. Słój zakręcić i odstawić na nasłoneczniony parapet. 
Powtarzać czynności przesypywania owoców i cukru aż do ostatnich owoców jakie planujemy użyć do nalewki. Po ostatniej warstwie słój przestawić w ciemne miejsce i pozostawić do zimy. W okolicach grudnia nalewkę zlać, przefiltrować i rozlać do butelek.1 komentarz:

  1. Wygląda wspaniale! Istne arcydzieło :-) Muszę spróbować jak najszybciej. Pozdrawiam i gratuluję

    OdpowiedzUsuń